Izy Kaciuby talent pełnosprawny

15.02.2018

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Byłam na zajęciach, na których Iza prezentowała referat Muzykoterapia  dla osób niepełnosprawnych – wspomina Ludmiła Komardin, pełnomocnik rektora ds. studentów niepełnosprawnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. – Dużo  przykładów przywołała  z własnego doświadczenia. Na koniec zgasiła światło, włączyła podkład muzyczny i usłyszałam piękne wykonanie  „Ave Maria”. Nie uwierzyłam własnym  uszom (światła nie było), że ta dziewczyna o drobnej sylwetce ma tak niesamowity i mocny głos. Musiałam  wstać, włączyć światło i dopiero wtedy się przekonałam. Jej śpiew, jej głos… wywołały łzy w moich oczach. Izo, brawo Ty!

 Izabela Kaciuba to studentka PWSZ w Sanoku. Ukończyła I stopień studiów licencjackich na kierunku praca socjalna, po czym podjęła studia magisterskie na tym samym kierunku. Urodziła się i mieszka w Lesku. Jest osobą niepełnosprawną, od urodzenia choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Dzięki wielkiej determinacji i poświęceniu mamy i jej samej, a także ciągłej rehabilitacji, w wieku 10 lat zaczęła chodzić. Jednak choroba nigdy nie przeszkadzała jej w kształceniu i spełnianiu artystycznych pasji, jakimi są muzyka i śpiew. Od najmłodszych lat Iza realizuje się artystycznie – pierwszy jej występ miał miejsce w 1996 roku na Ogólnopolskim Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Ciechocinku. Brała również udział w licznych koncertach i konkursach poezji śpiewanej i religijnej. W 2007 roku otrzymała wyróżnienie na Festiwalu w Ciechocinku. Występuje na koncertach obok wybitnych polskich śpiewaków, solistów Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Krakowskiej i  artystów  Krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Ostatnio wystąpiła na XIII Festiwalu w Żarnowcu, gdzie zaśpiewała na scenie obok solistów Opery Lwowskiej. Ma w swoim dorobku nagrania dla polskiego radia i telewizji . Od kilku lat kształci się wokalnie w Prywatnej Szkole Wokalno-Aktorskiej w Krośnie pod kierunkiem Marka Wiatra, dyrektora szkoły, który tak mówi o swojej podopiecznej:

– Od kilku lat mam wielką przyjemność uczyć panią Izabelę śpiewu. Posiada ona nie tylko piękny głos, ale również dużą wrażliwość muzyczną i muzykalność. Jej profesjonalne podejście do zawodu, pracowitość i determinacja predysponują ją do jego wykonywania. Do  zalet Pani Izabeli należą też skromność, uczciwość  i wrażliwość na drugiego człowieka – są to cechy, które powinien posiadać każdy artysta.

A co mówią o Izie znani i poważani ludzie z branży muzycznej, którzy mieli okazję ją poznać ?

Bogdan Kurowski – solista Opery Śląskiej w Bytomiu: Izabela Kaciuba – młoda, utalentowana wokalistka, pełna pasji i wdzięku. Z pełnym zaangażowaniem pokonuje wszelkie codzienne trudności wynikające z przeciwności losu. Jej optymistyczne nastawienie do świata widać podczas każdego występu, kiedy to stara się przekazać jak najwięcej serdeczności i ciepła zgromadzonej publiczności. Jest przykładem osoby, która robi wszystko, aby spełnić swoje dziecięce marzenia.

Włodzimierz Skalski – solista Opery Śląskiej w Bytomiu: Jestem pełen podziwu dla młodej i szalenie sympatycznej kobiety, która z taką pasją realizuje swoje marzenia. Pani Izabela Kaciuba swój  piękny liryczny sopran doskonali pod czujnym i życzliwym okiem prof. Marka Wiatra. Od wielu lat podziwiam jej artystyczną wrażliwość, pracowitość oraz otwartość i ciepło w kontakcie z publicznością.

Marek  Czekała – dyrektor naczelny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej: Izabela Kaciuba to młoda, wyjątkowa artystka obdarzona subtelną barwą głosu. Jest w pełni profesjonalną wokalistką, dla której operowanie głosem nie stanowi żadnej tajemnicy – wykorzystuje swój głos w sposób swobodny, a jednocześnie wyrafinowany. Bardzo dobrze operuje barwą, dostosowując ją do potrzeb konkretnej piosenki, przez co jej interpretacje przyciągają uwagę słuchaczy. Godny uwagi jest też fakt, iż artystka ta doskonale potrafi współpracować z zespołem czy też z orkiestrą. Zawsze przygotowana do prób, w sposób profesjonalny podchodzi do uwag dyrygenta, nie tracąc przy tym indywidualizmu wykonania. Uśmiechnięta i pogodna – a to czyni pracę z nią zawsze przyjemną i efektywną.

Że nie są to puste słowa, można przekonać się na własne uszy:

Izie serdecznie gratulujemy dotychczasowych sukcesów i trzymamy kciuki za dalszy rozwój i spełnianie marzeń!

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@pwsz-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png