Z Nigerii przez Turcję do… Zagórza

11.09.2018 Kategoria: Erasmus

Z Nigerii przez Turcję do… Zagórza

Taką podróż odbył przesympatyczny absolwent mechaniki i budowy maszyn Uniwersytetu Adnan Menderes w Turcji Kingsley Obina Iwuji, który za pośrednictwem naszej Uczelni, dzięki otwartości firmy ADR w Zagórzu odbywa w niej praktykę w ramach programu Erasmus+. Początkowo planował przyjechać na dwumiesięczny staż absolwencki w marcu tego roku, jednak formalności wizowe przesunęły jego przyjazd aż na maj. Od razu po rozpoczęciu praktyki zawnioskował o przedłużenie stażu do końca roku, na co firma ADR przystała (za co pośrednicząca w całym „zamieszaniu” Uczelnia serdecznie dziękuje), tym bardziej że Kingsleya i ADR czekały kolejne formalności związane z przedłużeniem jego legalnego pobytu w Polsce i uzyskaniem pozwolenia na pracę. Udało się i Kingsley zostaje u nas do końca grudnia!
Widok czarnoskórego mężczyzny ciągle przyciąga uwagę mieszkańców naszego zakątka kraju. Kingsley początkowo nie mógł się przyzwyczaić do wskazywania na niego palcem czy mówiąc eufemistycznie „gapienia się", ale szybko znalazł na to sposób – szeroki uśmiech i mrugnięcie okiem skraca dystans, wywołuje uśmiech, a czasem nawet uścisk… 
Kingsleyowi bardzo podoba się w Polsce, zachwyca go nasza przyroda, gościnność, życzliwość, uśmiech wywołuje widok dziewczynek jeżdżących na rowerach (w Nigerii ze względów kulturowych widok taki jest niespotykany), zdziwieniem napawa narzekanie Polaków na stan dróg :-)
Po zakończeniu pracy w ADR Kinsgley wpadnie na chwilę do rodzinnego miasteczka Jos w Nigerii, a stamtąd wyjedzie na kolejny staż absolwencki  tym razem do… Kanady (Niagara College). Takie ma plany… a znając jego determinację i konsekwentne dążenie do obranego celu, wiemy, że na pewno mu się to uda. 
Kingsley jest kolejnym przykładem na to, że nasza Uczelnia sprzyja umiędzynaradawianiu Sanoka i całego regionu. Przypomnijmy, że w ramach programu Erasmus+ każdego roku przyjeżdżają do nas na studia studenci obcokrajowcy, a współpracujące z PWSZ firmy i przedsiębiorstwa chętnie przyjmują studentów z innych krajów na praktykę, głównie w miesiącach wakacyjnych. W mijającym roku akademickim Podkarpacki Bank Spółdzielczy przyjął na dwumiesięczną praktykę dwóch studentów z Bułgarii (Tsenov Academy of Economics), obecnie w tym samym banku odbywa praktykę Francessco – absolwent ekonomii z Włoch (University of Calabria). W naszej Uczelni na studiach w semestrze zimowym gościli Rumeysa, Umut i Osman z Turcji (Kocaeli University, Ondokuz Mayis University), w semestrze letnim Evrem (Çanakkale Onsekiz Mart University), a obecnie w Biurze Karier, Promocji i Współpracy oraz w redakcji isanok obywa praktykę Diana – studentka dziennikarstwa z Kazachstanu. W nowym roku akademickim czekamy na troje studentów z Turcji.
Jednak nie tylko przyjmujemy studentów obcokrajowców. Także, a może przede wszystkim, to nasza Uczelnia wysyła swoich studentów na studia i praktyki do krajów stowarzyszonych w programie Erasmus+. W mijającym roku akademickim na praktyki do siedmiu krajów europejskich (Anglia, Austria, Bułgaria, Holandia, Niemcy, Słowacja, Włochy) wyjechało piętnastu studentów. A już początkiem października studia w Turcji w Uniwersytecie Çanakkale Onsekiz Mart rozpocznie nasza studentka nowych mediów Justyna Borek. 
Drodzy studenci i kandydaci, trochę odwagi i chęci, a świat stanie przed Wami otworem!

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@pwsz-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png