Z literaturą rosyjską za pan brat!

04.06.2019 Kategoria: Wydarzenia

Wczoraj w Galerii De Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku odbył się finał czwartej już edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Literatury Rosyjskiej „Od Dostojewskiego do Jerofiejewa”,  którego organizatorami oprócz naszej Uczelni były I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Sanoku i II liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku. W konkursie wzięła udział młodzież licealna oraz absolwenci szkół średnich z Dębicy, Leska, Krosna, Sanoka i Ustrzyk Dolnych.  Występujące w konkursie osoby miały za zadanie zaprezentowanie dwóch wybranych utworów literatury rosyjskiej - jeden w oryginale, drugi w języku polskim. Tegorocznym „hitem recytatorskim” okazał się fragment listu Tatiany do Oniegina z poematu Aleksandra Puszkina „Eugeniusz Oniegin”, wybrało go aż pięcioro spośród czternastu uczestników.

Jury w składzie:

- dr hab. Tomasz Chomiszczak, prof. PWSZ i UP w Krakowie

- dr Maria Kosakowska-Maras - pracownik naukowy Katedry Filologii Rosyjskiej UR

- Dagny Cipora- aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

po burzliwych obradach wyłoniło zwycięzców. Bezkonkurencyjny okazał się Mateusz Burczyk z II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku. Drugiego nie przyznano miejsca, a trzecie zajęła Monika Danyłko absolwentka Zespołu Szkół Licealnych w Ustrzykach Dolnych. Przyznano pięć wyróżnień. Otrzymali je: Weronika Czekańska z I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, Olesia Kamińska z Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku, Kinga Pieszczoch z II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku, Zuzanna Pyzińska absolwentka I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy oraz Maria Szydłowska z I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy.

Tegoroczną edycję konkursu patronatem objęło Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, którego prezes Gabriel Zajdel osobiście uczestniczył w uroczystości.

Nagrody dla laureatów Konkursu ufundowała Fundacja pana Józefa Leśniaka, prezesa firmy Automet w Sanoku. Gospodarz - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku – ufundowała okolicznościowe upominki i zaprosiła na poczęstunek wszystkich uczestników imprezy.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! U wszystkich uczestników podziwiamy znajomość języka rosyjskiego, zamiłowanie do poezji oraz chęć  krzewienia kultury rosyjskiej w Polsce.

 

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png