Z Adrianem Rajtarem autorem książki „Tunel myśli życia" rozmawia Wojciech Pajestka

22.11.2022 Kategoria: Uczelnia

Każdy z nas regularnie snuje wizje własnej przyszłości. Marzymy o zdrowiu, szczęściu, realizacji ambicji zawodowych oraz dążeniu do wyznaczonych sobie celów. Wydawać by się mogło, że dla chcącego nic trudnego ale co z tymi, których los doświadcza?

Z Adrianem Rajtarem autorem książki „Tunel myśli życia", absolwentem Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku, wzorem do naśladowania nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, który każdego dnia udowadnia, że „chcieć to móc” rozmawia Wojciech Pajestka – rzecznik prasowy uczelni.

a.jpeg

WP. Adrian, zacznijmy może od tego abyś przypomniał się głównie naszym studentom. Jesteś absolwentem Uczelni Państwowej w Sanoku na kierunku…?

AR. Na kierunku praca socjalna z elementami organizacji i zarządzania. Studia ukończyłem z wynikiem bardzo dobrym uzyskując 25 czerwca 2021 roku tytuł zawodowy magistra.

WP. Jak wspominasz okres studiów?

AR. Okres studiów zaliczam zdecydowanie na plus, pod względem samorozwoju edukacyjno- społeczno-holistycznego. Moja nauka i upór w dążeniu do celu, stanowiły także przykład i inspirację dla wielu wykładowców Uczelni. Ponadto z sentymentem wspominam wiele aktywnych dyskusji z moim udziałem z prowadzącymi zajęcia czy też warsztaty. Wnosiły one zawsze coś nowego i ciekawego nie tylko do zajęć, ale także dla pozostałych uczestników grupy, którzy również się w nią włączali w aktywny sposób.

WP. Czy uważasz, że nasza Uczelnia jest odpowiednim miejscem do studiowania dla osób z niepełnosprawnościami?

AR. Tak, ponieważ studia w Sanoku, dają takim osobom jak ja, nie tylko możliwość otwarcia się na nowe perspektywy zawodowe, ale także na świat i ludzi, co w dzisiejszych czasach ma niebagatelne znaczenie dla szeroko pojętej integracji społecznej. Aczkolwiek w niektórych budynkach uczelni znajdują się bariery architektoniczne w postaci schodów i braków wind, które w sposób znaczący utrudniają dotarcie na zajęcia, ten przykład podaje chociażby z własnej perspektywy. Ale wiem, że Uczelnia cały czas pracuje nad usunięciem tych barier.

WP. Niedawno wydałeś swoją debiutancką książkę „Tunel myśli życia”. Co skłoniło cię do jej napisania i o czym ona jest?

tunel_okladka_obraz_jpg.jpg

AR. Tak naprawdę to całe moje życie skłoniło mnie do napisania wielopłaszczyznowej książki o wielorakim charakterze społeczno-globalno-politycznym. Książka ma w sobie elementy mojej biografii, autorskich wierszy oraz poezji, jednakże zupełnie nie porusza okresu moich studiów, ze względu na swoją wieloznaczność tematyczną, a także na to, że liczę na jej kontynuację po wydaniu pierwszej części.

WP. Jakie to uczucie dla osoby tak młodej, chorującej na dziecięce porażenie mózgowe wydać książkę?

AR. Uczucie, które mi towarzyszyło w związku z napisaniem książki, było niezwykle budujące, ale nawet nie poprzez sam fakt jej napisania, lecz poprzez to, że historia, która jest w niej zawarta, może być przykładem dla innych ludzi zmagających się z różnego typu przeciwnościami losu w swoim życiu.

WP. Do kogo adresowana jest Twoja książka?

AR. Książka pomimo niełatwego języka, adresowana jest dla każdego zarówno dla młodych jak i starszych. Właśnie dlatego poruszam w niej tak wiele obszarów tematycznych.

WP. Czy masz swój pisarski autorytet, na którym się wzorujesz i z którego najwięcej czerpiesz?

AR. Najwięcej czerpię ze swojego życia i doświadczeń oraz bycia „aktywnym” obserwatorem otaczającej mnie rzeczywistości w aspekcie społecznych oraz medialnym.

WP. Oprócz znakomitego debiutu, na uwagę zasługuje także niezwykle szczytny cel, który postawiłeś przed sobą i przed swoimi czytelnikami. Opowiedz nam o nim.

AR. Celem nadrzędnym jaki przyświecał mi przy jej powstaniu była pomoc i odbudowa konkretnej placówki w Ukrainie. Dziś już wiem, że całe swoje honorarium przekażę na odbudowę sierocińca we Lwowie, gdyż uznałem, że ludzie mieszkający w Ukrainie, najbardziej potrzebują tej pomocy i właśnie teraz mierzą się z najcięższymi wyzwaniami dnia codziennego.

b.jpg

WP. Gdzie możemy zakupić Twoją książkę?

AR. Zachęcam do zakupu poprzez link http://www.wydawnictwodebiutant.pl/produkt/tunel-mysli-zycia-adrian-rajtar/ 

WP. Czy będziesz nadal pisał?

AR. Wszystko to zależeć będzie od poczytności mojej książki i tego czy czytelnicy wyrażą, w co głęboko wierze, chęć poznania dalszej jej części.

WP. Adrian serdecznie dziękuję Ci za bardzo miłą rozmowę. Zachęcamy wszystkich, zwłaszcza studentów Uczelni do zakupu książki i wsparcia tej niezwykłej idei. Czego możemy jako cała wspólnota akademicka życzyć Adrianowi Rajtarowi?

AR. Powodzenia w życiu i dalszych inspiracji literackich. Dziękuje również za bardzo miłą rozmowę.

WP. Trzymamy więc kciuki i życzymy powiedzenia w realizacji kolejnych życiowych celów.

 

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png