Wspieramy kenijską szkołę St. Matesha Junior School w Afryce

07.02.2023 Kategoria: Uczelnia

Od wielu już lat nauczyciele akademiccy Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku udzielają wsparcia dużej kenijskiej szkole, która mieści się na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, w przysiółku Muyeye przylegającym do miasta Malindi.

Coroczny kontakt z uczniami i nauczycielami tej szkoły przerwała niestety pandemia. Kiedy otworzyły się możliwości wyjazdu, w styczniu tego roku dr Maria Kuzin,  prof. Wojciech Walat oraz grupa znajomych udali się w daleką podróż, która trwała prawie trzydzieści godzin. Trasa wiodła od Krakowa przez Amsterdam, Nairobi i Mombasę do małej miejscowości Watamu w okolicy Malindi.

Oprócz treści merytorycznych służących wymianie poglądów z kenijskimi nauczycielami, nasi wykładowcy zawieźli również wsparcie materialne, a także pamiątkowe gadżety Uczelni.

Podczas pobytu w szkole była również okazja, aby dr Kuzin przeprowadziłazajęcia zajęcia plastyczne w klasie piątej i szóstej. Temat zajęć brzmiał „Akwarium – świat roślin i zwierząt", a do ich realizacji wybrano technikę stemplowania. Uczniowie wykorzystali farby akrylowe, które nasi wykładowcy przywieźli z Polski. Po zajęciach prace uczniów eksponowane były na małej wystawce.

Szkoła zrobiła pozytywne wrażenie od ostatniego pobytu, zwłaszcza w kwestiach remontowo-budowlanych i modernizacyjnych. Wybudowano stołówkę, toalety dla uczniów, większość klas posiada ławki i tablice, a wszystkie przedszkolaki otrzymały plastikowe krzesełka. Szkoła ma także cztery stanowiska z komputerami (chociaż jest problem z Internetem). Dyrektor, pan Philip Kimaro postarał się, aby dla najmłodszych wybudować kolorowy plac zabaw. Na dziedzińcu szkolnym rosną palmy kokosowe, które nasi wykładowcy sadzili kilka lat temu. Szkoła liczy obecnie 360 uczniów i 23 nauczycieli.

Obecnie rozpoczął się nowy rok szkolny. Szkoła jest przyjazna i otwarta, chętnie przyjmuje wolontariuszy także z naszej uczelni do pracy w oddziałach przedszkolnych, w klasach młodszych i starszych.

A więc studenci Pedagogiki – „szlifujemy” język angielski i lecimy do Afryki zdobywać nowe doświadczenia pedagogiczne, a także dzielić się wiedzą i umiejętnościami z kenijskimi nauczycielami.

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png