Wizyta Szkoły Podstawowej w Bezmiechowej na fizjoterapii

15.01.2024 Kategoria: Inne

W środę 10 stycznia w Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bezmiechowej wraz z Opiekunami.  W czasie ich pobytu w murach naszej Uczelni, odbyły się warsztaty z teorii i praktyki wad postawy przeznaczone dla młodzieży ze wspomnianej szkoły.

Uczniowie klas 6-8, a więc w wieku, który pozwala na efektywną korekcję wad postawy, mogli dowiedzieć się jak wygląda diagnostyka, terapia i profilaktyka najważniejszych zaburzeń układu posturalnego, mięśniowo-szkieletowego, z naciskiem na jego dynamiczny rozwój w okresie dojrzewania. Co istotne, odpowiednio szybka reakcja i wdrożenie postępowania fizjoterapeutycznego, daje młodzieży szansę na skuteczną walkę z zaburzeniami postawy, które mogą zaszkodzić w przyszłości prawidłowemu funkcjonowaniu m.in. narządów klatki piersiowej czy też zakłócać właściwą biomechanikę ciała.

Warsztaty poprowadził dr Mateusz Niemiec wraz z mgr Jerzym Szwarcem, mgr Dorotą Jarosz oraz mgr Elżbietą Oliwko. Na początku po kilku słowach wstępu i powitaniu grupy gości, studenci pierwszego roku fizjoterapii UP im. Jana Grodka w Sanoku, zaznajomili młodzież z aspektami teoretycznymi dotyczącymi terapii i powstawania zaburzeń posturalnych. W drugiej części warsztatów studenci pod opieką Pana mgr Jerzego Szwarca dokonali krótkiej diagnostyki posturalnej na wybranych osobach i zalecili indywidualnie dobrane ćwiczenia, które miały za zadanie skorygować ewentualną niewłaściwą postawę. W części trzeciej młodzież została zaznajomiona z działaniem aparatu GraviSpine - jednego z wielu urządzeń, jakimi dysponuje wciąż rozwijający, nowoczesny Zakład Fizjoterapii Sanockiej Uczelni. Organizator spotkania, dr Mateusz Niemiec, zademonstrował na jednej z zebranych osób sposób działania aparatu, który poprzez wywieranie właściwe dobranego nacisku na ciało pacjenta, daje możliwość korekcji jego wady postawy w warunkach dodatkowej trakcji kręgosłupa, co ma także aspekt przeciwbólowy.

Na zakończenie spotkania Uczniowie z Bezmiechowej mogli zadawać swoje pytania dotyczące wad postawy. Wykazywali oni duże zainteresowanie przedstawioną podczas warsztatów tematyką, co należy uznać za sukces. Najważniejszym celem spotkania było przecież uświadomienie młodzieży, że prawidłowa postawa ciała, to nie tylko aspekt estetyczny, ale również kwestia zdrowotna, której nie należy zaniedbywać, zwłaszcza w okresie, gdy dominuje wśród osób młodych siedzący tryb życia i zredukowanie do minimum aktywności fizycznej, wypartej niestety przez rozwiązania technologiczne, nie zawsze właściwie, ergonomicznie wykorzystywane przez młodych ludzi.

 

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png