Twórczy wieczór z absolwentką Uczelni Państwowej w Sanoku

22.02.2024 Kategoria: Inne

Zapraszamy na twórczy wieczór w Galerii o smaku kawy, który odbędzie się 1 marca 2024 roku o godzinie 17:00. Swoje nowele czytać będzie Edyta Wilk, a o muzyczną oprawę zadba Patrycja Stockinger. Wszystko pod wspólnym tytułem „W domach z betonu i na kwitnącej łące"

Edyta Wilk jest absolwentką naszej uczelni. Pisze o sobie: "Jestem samodzielną mamą dwóch uroczych córek. Przez lata notowałam ich wybryki oraz swoje wpadki na stronie szkodnikowo.pl. Do domowników również należy „przyklejone” dziecię, pochodzące z Białorusi, które jest już dorosłe. Dorosłe dziecię, o którym również pisałam na Szkodnikowie, grało w sanockiej drużynie hokeja i zajmuje w moim sercu tyle miejsca ile każda córek. Jestem dumna z całej trójki. Jestem zakochana w królewnie Jadwidze (królik), znalezionej na śmietniku i dwóch czarnych kotach. Moje pisanie zaczęło się od bloga i wysłania kilku opowiadań na konkursy. Kilka z nich stanęło na podium i od tego zaczęło się pisanie opowiadań pt. "W domach z betonu". Wiele z nich było promowane często na głównej stronie Onetu. "Zmrożone serce" ukazało się w tomie opowiadań "Duchy przeszłości" Magaleny Kordel - otrzymało nagrodę publiczności i znalazło się w szóstce najlepszych opowiadań. Dzięki kilku opowiadaniom otrzymałam nagrody, z których jedna zawiodła mnie aż do Rzymu. Literami szkicuję, zapisuję rzeczywistość. Kiedyś próbowałam również szkiców ołówkiem, farb olejnych, pasteli, ale słowa nadają chyba najwięcej plastyczności moim myślom chyba najbardziej. Życie to dar. Nie chce go zmarnować. Nigdy nie wiesz jaka jutro przyjdzie karta, trzeba brać życie takim jakie jest. Sprawić by liczył się każdy dzień. I każdy człowiek, którego spotykasz. W domach z betonu. Wchodzisz do bloku i otwierając każde drzwi, otwierasz książkę, powieść o mieszkańcach którzy się tam znajdują. Powieść fascynującą. Taką, która cię porywa. I nie pozwala nie zapisać historii, której dotknęłaś..."

Jak sama mówi, litery i słowa dopracowywała pod okiem profesorów naszej uczelni Anny Chudzik i Tomasza Chomiszczaka. Dzięki nim poznała niuanse języka polskiego, który kocha. Miłość do języka polskiego sprawiła, że została redaktorką w naszej Kronice Miasta czyli Tygodniku Sanockim. Edyta jest również ambasadorką fundacji DKMS, sama oddała szpik osobie niespokrewnionej, chorej na białaczkę. Obecnie jako wolontariusz pomaga Polakom na Ukrainie. I wciąż pisze. warto posłuchać o czym. 

425013578_381374447979242_5354772475807117259_n.jpg

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png