Spotkanie z karpatoznawcą Walerijem Padiakiem

26.10.2017 Kategoria: Uczelnia

25 października br. w auli PWSZ odbyło się spotkanie z dr. Walerijem Padiakiem, karpatoznawcą, specjalistą od kultury rusińskiej, autorem książki „Historia literatury karpackorusińskiej” (wydanie polskie - wydawnictwo Ruthenic Art).
Jego wykład dotyczył ogólnie pojętej historii i kultury Rusi Karpackiej ze szczególnym naciskiem na literaturę rusińską. Dr Padiak zaznaczył w nim m.in., że wybitnym specjalistą od kultury i historii rusińskiej jest prof. Magocsi, który opisał ją m. in. w książce „Naród znikąd” do tej pory przetłumaczonej na 10 języków!
Ponadto gość z wielką pasją, zaangażowaniem i elokwencją przybliżał historię rozrzuconego po całym świecie narodu rusińskiego, przedstawiając obecnym postacie znane z historii, literatury i sztuki, pochodzenia rusińskiego, które w świadomości wielu osób są albo Ukraińcami, albo Słowakami czy też Polakami.
Przytoczył wiele ciekawostek, jak np. tę, że uważana za pieśń ludową Ukrainy „Pływa kacze po Tisini” jest w rzeczywistości pieśnią rusińską, lub że autorem Ewangeliarza Peresopnickiego - zabytku rękopiśmienniczego z XVI w. pełniącego rolę symboliczną na Ukrainie, ponieważ to właśnie na nim przysięgę składają prezydenci Ukrainy - jest Rusin ojciec Mychajło, syn prawosławnego duchownego z Sanoka! Mogliśmy się też dowiedzieć, że jednym z prekursorów dzisiejszej dyskoteki jest Andy Warhol itp.
Choć wykład odbył się w języku rusińskim, przystępny sposób wypowiedzi dr. Padiaka sprawił, że był on zrozumiały dla licznie przybyłej publiki. Doskonałym podsumowaniem spotkania była emisja filmu „Osadne” w zabawny sposób opowiadającego smutną historię wioski położonej na najdalej na wschód wysuniętej granicy Unii Europejskiej. Magia krajobrazu przeplata się w filmie z losami bohaterów – nielicznych mieszkańców Osadnego – lokalnych patriotów, którzy odbywają podróż do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, próbując zaangażować przychylnego deputowanego w akcję wsparcia turystyki, aby ocalić wioskę. Film bezwzględnie warty obejrzenia, a dostępny tu:
Podczas spotkania można było nabyć książki o tematyce karpackiej, które z przyjemnością podpisywał dr W. Padiak, chętnie odpowiadając na pytania zadawane przez przybyłych.

Galeria zdjęć ze spotkania: http://www.pwsz-sanok.edu.pl/galeria/art85.html

 

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png