Pierwszy taki dyplom

06.07.2017 Kategoria: Uczelnia

 

PWSZ: praktyczne dyplomy na nowych mediach  

 

PIERWSZY TAKI DYPLOM

 

Piotr Pelczar – absolwent nowych mediów (specjalność grafika komputerowa) jako pierwszy student PWSZ w Sanoku obronił pracę dyplomową w postaci projektu fotograficznego (praca w całości złożona ze zdjęć). Jej promotorem była dr Anna Chudzik, natomiast natomiast konsultantem pomocniczym mgr Lucyna Żak. Dodajmy, że obronił na piątkę! 


Czy Pańska praca to rzeczywiście pierwszy taki – w całości praktyczny – dyplom?

Na moim kierunku nowe media, reklama, kultura współczesna były trzy projekty fotograficzne, jednak ja obroniłem się jako pierwszy, pozostałe osoby miały obronę kilka dni później.


Od jak dawna zajmuje się Pan fotografią?

Wydaje mi się, że fotografować zacząłem osiem, dziewięć lat temu. Głównie wykonuję portrety, jednak interesuje mnie także fotografia produktowa i krajobrazowa. Od około trzech lat zagłębiam się w fotografię kreacyjną – co było też tematem mojej pracy („Kreacja w portrecie. Techniki kreatywne i nowoczesna postprodukcja w fotografii portretowej”). Chociaż moje pierwsze zdjęcia kreacyjne powstały już w 2010 roku.


Czego nauczył się Pan podczas studiów na PWSZ?

W świat fotografii kreacyjnej wprowadzała mnie pani Lucyna Żak. Dzięki niej od początku starałem się szukać inspiracji, obmyślałem i tworzyłem stylizacje oraz makijaże do zdjęć. Uczestnictwo w zajęciach koła multimedialnego pozwoliło mi poznać także historię fotografii oraz grafiki, zacząłem zwracać większą uwagę na to, co dzieje się w kadrze, interpretować fotografie, starałem się, by wykonywane przeze mnie zdjęcia były coraz lepsze. W 2014 powstały moje pierwsze zdjęcia do projektu, choć nie było to planowane – byłem wtedy na pierwszym roku i nawet nie myślałem o pracy licencjackiej, ale zainspirowała mnie możliwość pracy z profesjonalnymi lampami błyskowymi. Bardzo podobały mi się również zajęcia z fotografii analogowej – mieliśmy możliwość pracy w ciemni i samodzielnego wywoływania zrobionych przez siebie zdjęć. Tak więc okres studiów był czasem nieustannej nauki fotografowania i właśnie na tym najbardziej mi zależało.

 

Co zamierza Pan robić dalej - szlifować talent, zdobywać wiedzę, pracować?

Ciągle staram się poszerzać swoje zainteresowania i umiejętności - kilka dni temu byłem na warsztatach z cyjanotypii w Sanockim Domu Kultury, wciąż doszkalam swoje umiejętności w posługiwaniu się programami graficznymi... Na początku czerwca udało mi się poprowadzić warsztaty z obróbki zdjęć. A co do planów zawodowych - prawdopodobnie będziemy ze znajomymi zakładać firmę fotograficzno-graficzną.


Gratulujemy i życzymy powodzenia w realizacji zamierzeń!

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png