22.09.2023 Kategoria: Konferencje
Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku była miejscem odbywającej się już po raz XIV konferencji przybliżającej zagrożenia związane z użytkowaniem nowoczesnych technologii. W dniach 07 - 08 września 2023r odbyła się konferencja szkoleniowa, której organizatorem był Instytut Nauk Społecznych sanockiej uczelni wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie a temat przewodni konferencji brzmiał: "Zwalczanie przestępczości związanej z dostępem do Internetu. Zasady procesowe związane z zabezpieczaniem i analizą materiału dowodowego w sprawach internetowych".
Konferencja przeznaczona była dla funkcjonariuszy wszystkich służb mundurowych zajmujących się w ramach codziennych obowiązków zwalczaniem szeroko pojętego zjawiska cyberprzestępczości. Tym razem w Sanoku uczestnikami było ponad 160 funkcjonariuszy Policji garnizonu podkarpackiego, placówek Straży Granicznej wchodzących w skład nie tylko Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ale również innych oddziałów z terenu kraju, jak również przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej z terenu kraju, w tym Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego ze Szczecina oraz biegli sądowi z zakresu informatyki śledczej i niezależni eksperci z tego zakresu. Nie zabrakło również przedstawicieli Sądu oraz Prokuratury.
Prelegentami w tej edycji byli:
Celem konferencji, która już po raz XIV odbyła się na Uczelni Państwowej im. Jan Grodka w Sanoku, było praktyczne poszerzenie wiadomości z zakresu szeroko pojętej cyberprzestępczości oraz jej zapobieganiu przez funkcjonariuszy różnych służb na co dzień zajmujących się zmaganiami z tą formą działalności przestępczej. Wśród wystąpień nie zabrakło tematów związanych ze zjawiskiem podmiany numeru telefonu (tzw. spoofing, Caller ID Spoofing oraz wprowadzoną Ustawą o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej), platformami handlowymi w tym korzyściami, ale i zagrożeniami, jakie niosą one ze sobą dla użytkowników. Poruszono tematy dotyczące naruszania prawa autorskiego i praw pokrewnych w sieci, w tym metod kradzieży i nielegalnej dystrybucji sygnału telewizyjnego i ich zwalczania. Dyskutowano również o możliwościach technicznych i prawnych zabezpieczania danych stanowiących dowód w prowadzonych postępowaniach w tym szczególnie związanych ze śledzeniem i zabezpieczaniem kryptowalut. Nie zabrakło również tematu związanego z coraz częściej wykorzystywanymi płatnościami BLIK.
Prelegenci poruszali również tematy związane z wykorzystywaniem narzędzi informatycznych pozwalających na analizę i obróbkę materiałów wideo zabezpieczanych w ramach prowadzonych postępowań przygotowawczych i ich procesowego wykorzystania.
Na konferencji po raz pierwszy – i mamy nadzieję, że nie ostatni – możliwości współpracy sektora bankowego z organami ścigania przedstawili dyrektor wraz z zastępcą Zespołu Bezpieczeństwa Banków Związku Banków Polskich. Swój warsztat pracy – oczywiście ten wykorzystywany procesowo – przedstawili też funkcjonariusze Straży Granicznej.
Zasygnalizowano również pojawiające się wątpliwości i uwagi związane z zabezpieczaniem i badaniem materiału dowodowego w postępowaniach przygotowawczych, w tym tzw. efektem CSI Cyber, z jakimi to wyzwaniami na co dzień mierzą się organy ścigania.
Biorąc pod uwagę wzrastającą z każdym rokiem i każdą kolejną edycją liczbę uczestników konferencji wydaje się, że Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku - oprócz Akademii Marynarski Wojennej w Gdyni – na stałe zagościła już na mapie Polski jako ważne miejsce spotkań, gdzie dochodzi do wymiany doświadczeń zarówno biegłych sądowych, funkcjonariuszy służb mundurowych (Policji, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej), jak i sektora prywatnego, którzy zajmują się bezpieczeństwem użytkowników cyberprzestrzeni.
Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok
tel.: +48 13 46 55 950
rektorat@up-sanok.edu.pl
NIP 687-17-40-766