Niezwykli goście w sanockiej Uczelni

19.04.2023 Kategoria: Uczelnia

We wtorek w murach sanockiej Uczelni gościła blisko trzydziestoosobowa delegacja  przedstawicieli uczelni z Uzbekistanu oraz Kirgistanu, którzy w ramach programu Erasmus+ odwiedzili Uniwersytet Rolniczy w Krakowie z którym realizują międzynarodowy projekt w branży edukacyjno-rolniczej, Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Odrzechowej oraz właśnie sanocką Uczelnię.

Najliczniejszą grupę spośród gości stanowili przedstawiciele Taszkenckiego Państwowego Uniwersytetu Rolniczego (SAMARKAND BRANCH OF TASHKENT STATE AGRARIAN UNIVERSITY) z Katedry Ekonomiki, Zrównoważonego Rolnictwa i Technologii Cyfrowych oraz Katedry Weterynarii, Hodowli i Biotechnologii.

Taszkiencki Uniwersytet Rolniczy, to nowoczesny instytut z prawie 90-letnią historią, specjalizujący się w edukacji i działalności badawczej w rolnictwie, ochronie roślin, bezpieczeństwie żywności, biotechnologii, agronomii itp. Studiuje tam około 20 tysięcy studentów na blisko 30 kierunkach studiów licencjackich i magisterskich.

Podczas wizyty w Odrzechowej goście z Azji mogli zapoznać się z działalność upowszechnieniową i doradczą w zakresie hodowli bydła i koni w warunkach górskich, w których Zakład się specjalizuje. Gospodarka ta doskonale wpisuje się w działalność hodowlaną z jaką muszą mierzyć się mieszkańcy Uzbekistanu i Kirgistanu.

Wizyta w sanockiej Alma Mater to spotkanie z władzami Uczelni: dr. inż. Mateuszem Kaczmarski, prorektor dr hab. Elżbietą Ciporą, oraz kanclerzem Lesławem Siedleckim. Podczas spotkania rozmawiano na temat współpracy w zakresie wspólnych projektów międzynarodowych czy wymiany studentów oraz kadry naukowej w ramach dostępnych programów mobilności akademickiej. Szczegółowe cele już wkrótce zostaną usystematyzowane poprzez podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Uczelnią Państwową w Sanoku a uczelniami z Uzbekistanu i Kirgistanu. Będą to kolejne kraje spoza Europy po Stanach Zjednoczonych, Malezji, Salwadorze z którymi Uczelnia podejmie współpracę.

Na zakończenie wizyty w naszym mieście goście odwiedzili sanocki Skansen.  

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png