Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny

20.11.2017 Kategoria: Uczelnia

Wiki Science Competition (WSC) to międzynarodowy konkurs fotograficzny odbywający się w listopadzie, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. Konkurs organizowany jest przez ruch Wikimedia – społeczność stojącą za Wikipedią, wolną encyklopedią, oraz jej projektami siostrzanymi.
Początki konkursu sięgają lat 2011-2013, kiedy w Estonii rozpoczęto organizację Estońskiego Konkursu Fotografii Naukowej. Pomysł zainspirował wikimedian z innych krajów, dlatego organizowany w 2015 roku Europejski Konkurs Fotografii Naukowej objął już osiem państw europejskich (a zdjęcia nadesłano z 32 krajów, w tym kilkadziesiąt z Polski). W sumie w 2015 roku udało się w ten sposób pozyskać 9793 plików na wolnych licencjach od przeszło 2200 uczestników konkursu. Ilustrują one tysiące artykułów Wikipedii w wielu językach, a jednocześnie stanowią bezcenną bazę ilustracji dostępnych dla całego świata. To twarda nauka udostępniona wszystkim tym, którzy potrzebują z niej skorzystać.
W 2017 konkurs obejmie cały świat! WSC odbywa się w dwóch etapach, lokalnym i międzynarodowym. Zdjęcia nadesłane z Polski (lub przez polskich naukowców prowadzących badania za granicą) zostaną ocenione przez jury, a autorzy najlepszych z nich otrzymają wikipedyjne upominki. Wybrane zdjęcia wezmą także udział w etapie międzynarodowym, w którym jury wybierze najlepsze zdjęcia naukowe zgłoszone z całego świata.

Konkurs organizowany jest raz na dwa lata, następna edycja planowana jest na koniec roku 2019.

Nawet jedno zdjęcie może przydać się wikipedystom pracującym nad artykułami - lub komuś spośród milionów użytkowników zdjęć zgromadzonych w repozytorium Wikimedia Commons. Wśród nich są także autorzy podręczników akademickich, studenci czy naukowcy z całego świata. Organizatorzy liczą także na pomoc przy promocji konkursu: "informujcie koleżanki i kolegów. Na co dzień pracujecie nad unikatowymi, niepowtarzalnymi i wyjątkowymi odkryciami - podzielcie się nimi ze światem! Możecie także zostać partnerem lub sponsorem konkursu".

Szczegóły: https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Wiki_Science_Competition_2017_in_Poland?uselang=pl

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png