Kolejna duża inwestycja w sanockiej Uczelni

20.04.2023 Kategoria: Uczelnia

Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku po realizacji blisko czterdziestomilionowej inwestycji jaką było oddanie do użytku we wrześniu 2022 roku Centrum Symulacji Medycznej na potrzeby kierunków pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne stoi u progu kolejnego wyzwania. Tym razem przebudowany zostanie budynek „B” Uczelni i dostosowany do potrzeb studentów i pracowników kierunku fizjoterapia.

Z Rektorem Uczelni dr. inż. Mateuszem Kaczmarskim oraz kierownikiem projektu w Uczelni Arkadiuszem Sabatem rozmawia rzecznik prasowy Uczelni Wojciech Pajestka.

Panie Rektorze niedawno oddaliśmy do użytku największą uczelnianą inwestycję Centrum Symulacji Medycznej, a przed nami kolejne wyzwanie.

Mateusz Kaczmarski: Rozwój uczelni wymaga stworzenia odpowiednich warunków zarówno dla studentów jak i dla kadry dydaktycznej. Nie stoimy w miejscu, chcemy się cały czas rozwijać z pożytkiem dla studentów oraz mieszkańców naszego regionu. W październiku ubiegłego roku akademickiego uruchomiliśmy nowy kierunek - pięcioletnie studia magisterskie o profilu praktycznym na kierunku fizjoterapia. Utworzenie tego kierunku nawiązuje do Strategii Rozwoju UP im. Jana Grodka w Sanoku i zakłada kształcenie studentów w celu ich przygotowania do przyszłej pracy zawodowej oraz wychowanie w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i życie człowieka.

0.png

WP. Kierunek ten doskonale wpisuje się w działalność Instytutu Medycznego Uczelni.

MK. Dokładnie tak. Wpisuje się w tą działalność, ale także wpływa na rozwój regionu poprzez aktywność nie tylko dydaktyczną, ale również naukową, służąc przede wszystkim poprawie zdrowia lokalnej społeczności, której zdrowie po ciężkim pandemicznym okresie zostało mocno nadwątlone.

Panie kierowniku co obejmuje projekt budowalny, tak aby dostosować obiekt do kształcenia na kierunku fizjoterapia?

Arkadiusz Sabat: Przede wszystkim budynek wymaga wymiany pokrycia dachowego, na którym zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, natomiast na poddaszu znajdzie się magazyn energii. Duże prace budowlane obejmą wnętrze budynku, w którym znajdą się nowoczesne przestrzenie dydaktyczno – biurowe. Na I piętrze zlokalizowana będzie część sal dydaktycznych takich jak: pracownia z zakresu magnetoterapii, pracownia odnowy biologicznej, pracownia z zakresu diatermii krótkofalowej, pracownia badań kinetycznych, pracownia z zakresu laseroterapii, pracownia z zakresu elektroterapii, ultradźwięków, krioterapii i światłolecznictwa, 3 sale wykładowe oraz węzeł higieniczno-sanitarny. Dwie sale wykładowe na grupę 65-ciu studentów zlokalizowane będą od strony południowej. Trzecia sala wykładowa zlokalizowana będzie w skrzydle wschodnim. Projekt obejmuje także wykonanie instalacji kontroli dostępu poprzez system indywidualnych kart pracowniczych oraz wykonanie instalacji nagłośnienia, projekcji wielkoekranowej i obsługi multimedialnej.

1.png

Panie rektorze prawdziwa rewolucja czeka podziemie budynku, które zmieni się nie do poznania.

MK. Tak jak wspominałem naszym zamierzeniem było dostosowanie budynku do wymogów i obecnie panujących standardów w zakresie fizjoterapii. Dlatego na kondygnacji podziemnej zaprojektowano strefę SPA, składającą się z sauny fińskiej, łaźni parowej z zapleczem sanitarno-szatniowym oraz groty solnej. Natomiast na zewnątrz budynku zostanie zlokalizowana tężnia solankowa. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom studentów, ale także mieszkańców naszego miasta, którzy utożsamiają Sanok z Uczelnią działającą tutaj od ponad 20 lat.

spa.png

Jaki będzie całkowity koszt inwestycji?

MK. Koszt inwestycji szacowany jest na około 16 milionów złotych. Nadmieniam, że w roku 2022 na remont budynku B pozyskaliśmy kwotę 3 mln złotych, a wniosek o kolejne środki został złożony w kwietniu br. Ponadto inwestycja będzie finansowana i rozliczana w systemie modułowym. Dokładnie przeanalizowaliśmy możliwości pozyskania dofinansowania w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2023-2027 i zaraz po uruchomieniu naboru będą składane kolejne wnioski na instalację fotowoltaiczną i magazyn energii, a także na dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Panie kierowniku kiedy możemy oczekiwać rozpoczęcia inwestycji?

AS. Chcemy, aby inwestycja rozpoczęła się w czerwcu br. Wszystko będzie zależało od procedury przetargowej. Natomiast jej zakończenie planujemy na połowę przyszłego roku, tak aby od początku roku akademickiego 2024/2025 studenci rozpoczęli kształcenie w nowym budynku i w zupełnie nowych warunkach. 

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png