"Błękitna kawiarnia" Kalmana Segala - już w księgarniach

24.01.2018 Kategoria: Wydarzenia

Za sprawą pracownika Zakładu Kultury, Mediów i Języków PWSZ, literaturoznawcy, dr. hab. Tomasza Chomiszczaka, prof. nadzw. PWSZ, ukazała się właśnie wyjątkowa książka – „Błękitna kawiarnia” autorstwa Kalmana Segala, wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sanoku. Wyjątkowa nie tylko dlatego, że świetnie przygotowana do druku przez Jakuba Kinela (również pracownika Zakładu Kultury, Mediów i Języków PWSZ), ale także opatrzona fenomenalną grafiką Bartosza Rejmaka – artysty, którego w Sanoku nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać.
- Odnalezione po półwieczu 80-stronicowe opowiadanie „Błękitna kawiarnia” przypomina, jak wszechstronnym technicznie i wyobraźniowo pisarzem był Segal; jak skutecznie potrafił odrzucić dorobioną mu „gębę” pisarza kresowego oraz li tylko sprawnego rzemieślnika literatury  „małego realizmu” – zauważa Tomasz Chomiszczak. – Tekst tego opowiadania wychodzi poza funkcję sugestywnego, choć nienowego w piśmiennictwie relacjonowania marzenia sennego; zostaje głęboko osadzony w judaistycznej kulturze i wierze, nabierając dodatkowego wymiaru transcendentalnego. Czytelnika z pewnością zadowoli już sam walor artystyczny opowiadania. To czysta przyjemność lektury, zachwycające spotkanie sam na sam z tekstem, który jakże trafnie ilustruje pojęcie literatury pięknej w pełnym tego określenia znaczeniu.
Promocja książki odbędzie się W BWA Galerii Sanockiej 27 stycznia (sobota) o godz. 17.30, poprowadzi ją Tomasz Chomiszczak, fragmenty książki czytać będą aktorzy teatru BWA, a oprawą muzyczną zajmie się Łukasz Sabat. Zapraszamy!

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png