Aby ludziom dać spokój i słońce, by cierpiącym przywrócić nadzieję…

16.05.2023 Kategoria: Uczelnia

W Międzynarodowe Święto Pielęgniarki i Położnej  w Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku odbyła się uroczystość Symboliki Zawodu Pielęgniarki/Pielęgniarza. To niezwykle istotny element kształcenia i identyfikacji zawodowej studentów kierunku pielęgniarstwo, ale także wielkie przeżycie dla studentów przyjmujących symbol w postaci białego czepka.

Uroczystość rozpoczęła się od minuty ciszy poświęconej śp. Czesławie Kurasz – Prezes Powiatowego Centrum Wolontariatu, która była jednym z inicjatorów utworzenia w sanockiej Alma Mater kierunku pielęgniarstwo.

Następnie zebranych gości – władze samorządowe województwa, powiatu i miasta, księży, przedstawicieli instytucji medycznych, organizacji pozarządowych, a przede wszystkim studentów i nauczycieli akademickich kierunku pielęgniarstwo powitał rektor Uczelni dr inż. Mateusz Kaczmarski. Zwrócił on uwagę na istotne znaczenie społeczne zawodu pielęgniarki i pielęgniarza, zwłaszcza w czasach starzejącego się społeczeństwa i coraz większej ilości osób potrzebujących fachowej pomocy pielęgniarskiej.

Życzenia studentom przekazał także Starosta Sanocki  Stanisław Cheć, Wiceburmistrz Miasta Sanoka Grzegorz Kornecki oraz dr Beata Barańska Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Pielęgniarstwa.  

Prezentację poświęconą symbolom w zawodzie pielęgniarki przedstawiła dr Grażyna Rogala-Pawelczyk, nauczyciel akademicki Zakładu Pielęgniarstwa, naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych.

Najbardziej wyczekiwanym elementem uroczystości było wniesienie symboli pielęgniarstwa podkreślających istotę zawodu oraz nałożenie białych czepków. Studenci złożyli także ślubowanie i odśpiewali hymn pielęgniarski, rozpoczynający się od słów - „W świat niesiemy swe serca gorące, najpiękniejsze głosimy idee, aby ludziom dać pokój i słońce, by cierpiącym przywrócić nadzieję…”.   

W imieniu studentów II roku pielęgniarstwa podziękowania dla kadry naukowo-dydaktycznej za profesjonalizm i trud włożony w przygotowanie studentów do zawodu pielęgniarki/pielęgniarza złożyła Pani Ewelina Kotlarz.

Uroczystość była także okazją do wręczenia nagród i podziękowań dla studentów działających w Studenckim Kole Naukowym Pielęgniarek oraz w Studenckim Kole Wolontariatu.

Życzenia do studentów skierowała także prorektor dr hab. Elżbieta Cipora, prof. ucz., która podkreśliła jak istotne znaczenie w zawodzie mają otrzymane przez studentów symbole, ale także wyraziła zadowolenie z faktu, że większość z obecnej kadry Instytutu Medycznego to absolwenci naszej Uczelni.

Uroczystość zakończyła się występem dr Moniki Brewczak, która zaśpiewała utwór Ennio Moriccone "Nella Fantasia" z filmu „Misja”  . 

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

 

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png